|
|
Log in to check your private messages
Rikke Munchkin Sørensen

Posts: 1566 Nørrebro Digter-skjald
|
#1 Posted: Fri Nov 09, 2012 17:54 Post subject: Gode sange til nybegynder på guitar? |
|
|
| Hvis nu man skal lære at spille guitar fra bunden, hvilke skjaldesange er så de mest oplagte (=nemmeste og med færrest akkorder) at gribe fat i? | |
|
 |
|
|
Christian Colberg

Posts: 1036
Diktator-skjald/ Folkevalgt samba-tyran
|
#2 Posted: Sat Nov 10, 2012 16:10 |
|
|
| Alle sange med 1 akkord, og gerne E-mol.
Men da dette bliver ret kedeligt i længden, så tag alle sange på 2 akkorder, med E-mol og D-dur.
Det kan værfe f.eks. Elverne, Conrad hvor dine bukser og sangen i den "dur"
mvh
Colberg | |
|
 |
|
|
Rikke Munchkin Sørensen

Posts: 1566 Nørrebro Digter-skjald
|
#3 Posted: Sun Nov 25, 2012 1:39 |
|
|
| Jeg er godt klar over, at 1-2 akkorder er vejen frem (startede med at give ham en Am, bare fordi det er en af mine egne yndlings). Det var mere konkrete titler, jeg var på udkig efter, så jeg ikke selv skulle gennemrode alle filerne herinde for at finde ud af det  | |
|
 |
|
|

Posts: 21
Barok-skjald
|
#4 Posted: Fri Nov 30, 2012 0:20 |
|
|
| Her er nogle, af de sange jeg begyndte med for lidt over et år siden, da Tore ville lære mig at spille guitar.
Vi tog udgangspunkt i nemme sange, som jeg (for det meste) allerede kendte, og sørgede for både at have sange til rytmespil og fingerspil. Vi fokuserede også på sange, hvor jeg kunne alle akkorderne i forvejen.
Jeg har erfaret, at det har været lettere for mig selv (og for nyligt min lillebror) at lære at spille guitar ved at øve fingerspil frem for rytmespil, som man ellers plejer. Man kommer hurtigere på et niveau, hvor det lyder fedt, og jeg synes, det er nemmere at lære akkord-skift, når min højre hånd ikke behøver bevæge sig så meget.
- vølvens sang
- Anna og Anders
- Du er kvinden (er ret nem i Em)
- Festen er lige begyndt
- Lygtemanden
- Stolt Signild
- Ud over bølgen
- ud på heden
- Åmanden (Kun 2 akkorder! C og Dm) | |
|
 |
|
|
|
|
You cannot post new topics in this forum
|
|
|
|