Nickie Kühnel

Posts: 50
|
#1 Posted: Fri Aug 26, 2011 0:06 Post subject: Ikke betale?! |
|
|
| TEMPO: Lige omkring de 100-108, Lidt tango/marchlignende tempo er meningen.
TAKTART: 4/4
INSTRUMENTER: Guitar, meget rytmisk næsten som i en tango, hvor der hovedsageligt spilles to akkorder. En akkord er den mest gentagne, og der skiftes frem og tilbage mellem første akkord og anden så det følger sangen.
Akkorder: (billede følger) men der spilles Am og E der følger rytmen i melodien.
Evt. en tromme der slår to slag som akkorderne skifter. I en lidt dyb tone.
FORSANGER: Forholdsvis dyb mandsstemme.
KOR: Mænd og kvinder. Gerne en seks stykker eller mere.
Som det står under selve sangen, er der en forsanger og et kor der gentager dele af sangen. Dette bruges også her.
BESKRIVELSE: Min idé er at sangen bliver opsat lidt som et ”lydspil” for at fange stemningen. Jeg tænker at der som Intro skal være noget snak, og en rolig guitar som spiller noget spansk/italiensk lignende musik i baggrunden af snakken. Dette afbrydes af en som råber op som det står skrevet under sangen, men hvor at stemmerne helst skal komme både langt fra og tæt på. Og herfra følger man så sangens beskrivelse. | |
|
 |
|
|
Christian Colberg

Posts: 1036
Diktator-skjald/ Folkevalgt samba-tyran
|
#2 Posted: Sat Aug 27, 2011 19:47 |
|
|
| Nu har jeg leget lidt med den fil der ligger på siden + nogle lyd efekter i forsøget på at til veje bringe det jeg forstår ved dit arrangement. Melodien er dog så stacato at jeg har svært ved at spille guitaren særlig rytmisk/ tango agtigt.....der er jo ikke særlig meget at "lege" med i det hele taget.
Lyd fil: http://coth.dk/skjaldesang3/ikke_betale/ikke_betale_-_demo.mp3
ps. jeg ville have brugt en spansk guitar, men min lyse E-streng knækkede selvfølgelig (jeg spiller meget sjællent på min spanske guitar, og har ikke skiftet strenge i flere år...min fejl)
| |
|
 |
|
|
Rikke Munchkin Sørensen

Posts: 1566 Nørrebro Digter-skjald
|
#3 Posted: Sun Aug 28, 2011 10:11 |
|
|
| Stakkels, allergiramte Julie...  | |
|
 |
|
|
Nickie Kühnel

Posts: 50
|
#4 Posted: Sun Aug 28, 2011 15:20 |
|
|
| Det virker til at du har fanget idéen bag arrangementet.
Når sangen bliver sunget i det anslåede tempo, eventuelt lidt hurtigere, og anelse mindre stacoto gør det en del for melodi og sang.
Sandt nok er der ikke meget for guitaristen at lege med, men den alligevel meget nødvendig. Stykkets natur ligger mest i korsangen, og styrken bag forsangeren. Om man eventuelt kan twiste det, og "lege" lidt med måden at synge den på, så den stadigvæk har præget af "skræmmeeffekt" og spansk/italiensk stemning, har jeg endnu ikke overvejet så meget, men idéer hertil er velkomne. | |
|
 |
|
|
Christian Colberg

Posts: 1036
Diktator-skjald/ Folkevalgt samba-tyran
|
#5 Posted: Tue Sep 13, 2011 20:46 |
|
|
| Der skal bruges nogle folk på dette nummer:
Spansk guitar: ??
Sang (dyb russisk oktav contrabas): ?
Kor: ???
Skuespillere: ? ? ? | |
|
 |
|
|
Rikke Munchkin Sørensen

Posts: 1566 Nørrebro Digter-skjald
|
#6 Posted: Tue Sep 13, 2011 21:09 |
|
|
| Sanger - ikke sangere ifølge arrangementet 
Jeg hopper gerne på koret. | |
|
 |
|
|
|